از گیم تا فیلم

Gaming Film

کتاب حاضر نخستین نمونه از آثار این حوزه‌ی جدید بینارشته‌ای است که به فارسی ترجمه شده است و در اختیار مخاطبان علاقه‌مند قرار می‌گیرد.

پشت‌جلد: تٱثیرپذیری گیم‌ها از فیلم‌های سینمایی مبحثی روشن است که در سال‌های اخیر و در مطالعات رسانه‌ای و مطالعات گیمی به‌طور گسترده بررسی شده است. اما تٱثیر فزاینده و روبه‌رشد بازی‌های کامپیوتری و ویدئویی بر فیلم‌های معاصر هنور حوزه‌ای جوان و ناشناخته است. کتاب حاضر به بررسی این تعامل و تقابل جذاب می‌پردازد؛ آرای نظریه‌پردازان بزرگ سینما همچون دیوید بوردول، را کنار ایده‌های محققان نام‌آور مطالعات گیم، لو مانویچ یا جین مک گونیکال، می‌گذارد؛ فیلم‌هایی مانند آواتار و بدو لال، بدو را با گیم‌هایی نظیر سایلنت هیل تپه‌ی خاموش و لارا کرافت مقایسه می‌کند، و حتی سرمنشاء نوآوری‌ها را تا جهان ادبیات و داستان‌های خورخه لوئیس بورخس پی می‌گیرد.

پنج فصل این کتاب به اضافه‌ی مقدمه و مؤخره‌هایی که خود فصل‌هایی کامل و مهم‌اند به تحلیل آن ابعاد سینما می‌پردازند که متٱثر از جهان گیم شکلی جدید پذیرفته‌اند. این حوزه‌ها هم از نظر مضمونی و داستانی و زیبایی‌شناسی، و هم از نظر روان‌شناسی و جامعه‌شناسی بررسی می‌شوند؛ از شکل قصه‌گویی و الگوهای روایتی پیچیده و تازه گرفته تا نوآوری‌های بصری و ساختاری مهیج، و از تغییر در عادات تماشاگران و نحوه‌ی درک و دریافت فیلم گرفته تا شیوه‌های جدید پخش و ارائه‌ی فیلم در این فصل‌ها بحث می‌شود.

کتاب حاضر نخستین نمونه از آثار این حوزه‌ی جدید بینارشته‌ای است که به فارسی ترجمه شده است و در اختیار مخاطبان علاقه‌مند قرار می‌گیرد.

اطلاعات کتاب

نام فارسی از فیلم تا گیم
نام انگلیسی Gaming Film
سال انتشار 1396
انتشارات بیدگل
نویسنده جاسمین کالی
نوع ترجمه
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه